Wieża odzyskała dawny blask

W Brzezinach kojarzy ją każdy. Przez nieco ponad sto lat wieża strażackiej remizy wrosła w krajobraz tej dzielnicy Piekar Śląskich. 17-metrowa wieża właśnie została wyremontowana. W dodatku zachowała swój pierwotny wygląd, bo nad remontem czuwał konserwator zabytków. Nie straciła przy tym swych walorów użytkowych.

Remont i upiększenie brzezińskiej wieży strażackiej przeprowadził Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Piekarach Śląskich. Remont trwał kilka tygodni. Historyczny obiekt zbudowany w 1913 r. teraz znowu wygląda, jakby go właśnie postawiono. - Wykonany został nowy dach, odnowione ściany wewnątrz wieży, całą drewniana stolarka, takie zdejmowane okienne skrzydła drewniane oraz elewacja zostały wyremontowane – wylicza Janusz Franke z ZGM w Piekarach Śląskich.

Remiza wraz z wieżą to baza brzezińskiej Ochotniczej Straży Pożarnej. Nic też dziwnego, że remont wieży najbardziej ucieszył komendanta strażaków Andrzeja Cebulę. - Wygląda jak nowa, dobrze, że wyremontowano ją zgodnie z historycznym kształtem. Jestem strażakiem od 26 lat i nie pamiętam, by była w tak doskonałej kondycji jak teraz – mówi komendant OSP. - Pamiętam, że na tej wieży ostatni raz ćwiczyliśmy ponad 20 lat temu. Mnie najbardziej podoba się to, że przy okazji zostało zamontowane dodatkowe oświetlenie na wieży, przez co wreszcie mamy doskonale oświetlony plac przed remizą. Poza tym na wieży zostanie zamontowana  nowa, elektroniczna syrena – dodaje Andrzej Cebula.

Ale odnowiona wieża strażacka to nie tylko historyczny, wart poznania obiekt. - To też bezpieczeństwo. Przecież strażacy będą wykorzystywać ją do ćwiczeń, więc ta inwestycja poprawi bezpieczeństwo nasz wszystkich – mówi Piotr Skop, kierownik Administracji Domów Mieszkalnych nr 1 w ZGM.

Ochotnicza Straż Pożarna w Brzezinach ma obecnie ponad 20 aktywnych strażaków i dysponuje trzema wozami bojowymi. - Ta liczba się zmienia oczywiście, a dysponowani możemy być do akcji w całym województwie, a nawet dalej. Jednak oczywiście najczęściej bierzemy udział w akcjach na terenie Piekar i ościennych miast – mówi komendant Cebula.  W tamtym roku wnętrze remizy, ze środków Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, także zostało wyremontowane.

Drukuj