Uruchomienie pierwszych instalacji ogrzewania i ciepłej wody na Starym Osiedlu

Napisane: .

Już uruchomione – 16 października przyłączono oficjalnie pierwsze trzy budynki starej części Osiedla Wieczorka do nitki cieplnej MPEC. W ramach projektu kompleksowej termomodernizacji czyli ocieplenia jak i wykonania instalacji CO i CWU (ogrzewanie i ciepła woda) trwa szeroko zakrojony drugi etap inwestycji tj. zakończenie docieplenia budynków Nowego Osiedla oraz kompleksowa termomodernizacja na Starym Osiedlu.

Termomodernizacje przeprowadzone na obu częściach Osiedla są częścią kompleksowej rewitalizacji prowadzonej na osiedlu Wieczorka. Razem z budynkami komunalnymi przewidziano podłączenie 81 budynków do sieci MPEC oraz docieplenie 80 budynków wielorodzinnych. Wszystkie prace są prowadzone w ramach ograniczenia niskiej emisji z którą zmagają się Piekary Śląskie (w tym smogu i zanieczyszczeń).

Pieniądze pochodzą z rekordowego dofinansowania przyznanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, z funduszy Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego oraz z kasy miasta.

Działania projektu są bardzo potrzebne dla piekarskich budynków gdyż od powstania osiedla czyli lat 50 i 60 ubiegłego wieku, nie wykonano potrzebnych inwestycji. Podstawowym paliwem był węgiel lub drewno o obniżonej użyteczności. Efektem jest widoczny stan osiedli, w okresie zimowym również wysoce dyskomfortowe warunki życia ze względu na smog w powietrzu oraz osad wymieszany z śniegiem i pokrywający elewację.  Sama eksploatacja źródła ciepła – pieca, poprzez opał niskiej jakości lub zabroniony (butelki plastikowe lub odpady gospodarstwa domowego) prowadziło do uszkodzeń przewodów kominowych. Konieczność zapewnienia dobrej wentylacji powodowała straty ciepła i uszczelnianie mieszkań przez lokatorów co kończyło się zadymieniem a nawet zaczadzeniem.

Rezygnacja z indywidualnych źródeł ciepła o niskiej efektywności i zastąpienie ich scentralizowanym systemem doprowadzenia ciepła poprawi bezpieczeństwo energetyczne i koszt eksploatacji budynku (remonty przewodów kominowych). Efekty odczują również mieszkańcy zarówno Osiedla Wieczorka jak i okolicznych osiedli i domów jednorodzinnych. Dużym ułatwieniem dla osób starszych jest bezobsługowość instalacji po stronie mieszkańców – zarówno palenie jak i noszenie węgla po schodach.

Na uroczystym podłączeniu budynku do sieci centralnego ogrzewania 16 października obecni byli: Prezydent Miasta Sława Umińska-Duraj, Elżbieta Kisiel i Mariola Orlik – przedstawicielki Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Wioletta Bielawska – Dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, Bartosz Szuber – Członek Zarządu MPEC Sp. z o.o. w Piekarach Śląskich, piekarscy radni: Czesław Wymysło, Andrzej Wymysło oraz Stanisław Plajzner, a także mieszkańcy modernizowanego osiedla.

Zdjęcia UM Piekary Śląskie

Drukuj