Najwyższy czas rozpocząć przygotowania do sezonu grzewczego - Nie daj szansy czadowi!

Co prawda za oknami jeszcze mamy wspaniałą, pogodną jesień, ale już teraz trzeba pomyśleć o przygotowaniu się do nadchodzącej zimy. Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Piekarach Śląskich jak co roku rozpoczął akcje informacyjną skierowaną do mieszkańców. Warto je sobie przyswoić, bo nieprzestrzeganie kilku prostych zasad może doprowadzić nawet do tragedii.

ZGM już wydał stosowne zarządzenia zobowiązujące kierowników administrujących budynkami do zajęcia się przygotowaniami do zimy. Prowadzona jest też akcja informacyjna o tym jak postępować, by nie stać się ofiarą tlenku węgla, czyli śmiertelnie niebezpiecznego czadu.

Jesteśmy zobowiązani do takich działań przez powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Jednak niezależnie od tego, co roku przypominamy, jak przygotować się do nadchodzącej zimy – mówi Wioletta Bielawska, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Piekarach Śląskich. - Oczywiście ważne jest utrzymanie w należytym stanie chodników, czy dachów ze śniegu i lodu. Zabezpieczenie sieci wodociągowej przed zamarznięciem itp. Jednam najważniejsze jest właściwe wentylowanie mieszkań i udrożnienie przewodów kominowych. Wiadomo, że z czadem nie ma żartów i trzeba o to zadbać – dodaje pani dyrektor.

Dobra wentylacja i sprawdzenie przewodów kominowych to podstawa. Zwłaszcza w mieszkaniach, które nie dysponują centralnym ogrzewaniem. Brak dbałości w tych sprawach każdej zimy powoduje niestety wiele zgonów.

Takie są niestety fakty, dlatego też prowadzimy akcję informacyjną. Ludzie czasem po prostu przesadzają z uszczelnianiem swoich okien i drzwi. Mieszkanie jest po prostu niewentylowane. To powoduje zasysanie czadu „w dół”. Przewody kominowe bywają mało drożne. Ważne jest, by co jakiś czas przewietrzyć mieszkanie albo mieć w oknach nawiewniki powietrza. Zdarza się też, że ktoś przysłania kratki wentylacyjne lub je nawet zamyka. To jest niedopuszczalne – wylicza najczęstsze grzechy lokatorów Wioletta Bielawska. 

Drukuj