Stawiamy na śmietniki półpodziemne

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej sukcesywnie odchodzi od montowania klasycznych wiat śmietnikowych. Stawiane są kolejne pojemniki półpodziemne do segregacji odpadów. Do tej pory postawiono 12. W planach są kolejne lokalizacje.

Pojemniki półpodziemne wyróżnia nie tylko estetyczny wygląd, ale także ich użyteczność. System pojemników półpodziemnych polega na wykorzystaniu konstrukcji pionowej, która w 60 procentach znajduje się pod ziemią. Dlatego dobrze sprawdzają się tam, gdzie przestrzeń jest ograniczona.

Zaletą jest też brak nieprzyjemnego zapachu wokół śmietnika. Szczelnie zamykane klapy na klucz z otworem wrzutowym przylegając do pozostałych elementów cylindrycznego lub prostopadłościennego śmietnika, ograniczają dopływ powietrza do jego wnętrza, a w konsekwencji hamują proces rozkładania się odpadów.

Klucze do pojemników półpodziemnych mają tylko mieszkańcy konkretnych budynków, którym dane śmietniki mają służyć. System półpodziemny wymógł więc niejako obowiązek segregacji.

Na lata 2021 – 2022 zaplanowano zakup i montaż ponad 30 sztuk. Do tej pory postawiono ich 12 w następujących lokalizacjach: Szeptyckiego 2, Maczka 1,2, Waculika 3 i 13, Maczka 4, Andersa 6, Przyjaźni 269 i 270, Roździeńskiego 73 i 79, Trautmana 7, Hutniczej 1, 3 i 5, Miłej 5 i 7, Janty 14, Kotuchy 25,
W najbliższym czasie pojemniki półpodziemne planuje się postawić przy Bytomskiej 87, 89, 91 i 93 oraz Sikorskiego 8, jak również w kilku lokalizacjach osiedla Wieczorka.

Drukuj