Sezon grzewczy rozpoczęty. Uwaga czad!

Wraz z długim okresem jesienno – zimowy rozpoczyna się palenie w piecach grzewczych czy też korzystanie z grzewczych urządzeń gazowych. Co roku śmiercionośny tlenek węgla (CO)- czad zbiera swoje tragiczne żniwo. Zróbmy wszystko, aby właściwie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed tym cichym zabójcą – apeluje Wioletta Bielawska, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Piekarach Śląskich.  

- Prawidłowa  wentylacja i  systematyczne sprawdzenie przewodów kominowych jak i ich prawidłowa eksploatacja to podstawa. Zwłaszcza w mieszkaniach, które nie dysponują centralnym ogrzewaniem. Brak dbałości o powyższe powoduje niestety wiele zgonów – dodaje Mirosław Waszkowiak, kierownik Działu Informatyczno-Rozliczeniowego ZGM Piekary Śląskie.

Często nie mamy świadomości, że naprawdę niewiele potrzeba, aby nasze mieszkania i domy stały się bardziej bezpieczne. Należy pamiętać, by nie  przesadzać z uszczelnianiem okien i drzwi, gdyż wtedy mieszkanie nie jest prawidłowo wentylowane. Ważne jest, by co jakiś czas przewietrzyć lokal albo mieć w oknach nawiewniki powietrza. Nie wolno przysłaniać lub zamykać kratek  wentylacyjnych.

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych zarówno wentylacyjnych, jak i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać m.in.: z ich nieszczelności, braku konserwacji, w tym czyszczenia, a także z wad konstrukcyjnych.

To zaś może prowadzić do niedrożności przewodów, braku ciągu, a nawet do powstawania zjawiska ciągu wstecznego czyli dym zamiast wydostawać się przewodem kominowym na zewnątrz, cofa się z powrotem do pomieszczenia.

- Zachowajmy ostrożność i przestrzegajmy podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas użytkowania urządzeń i instalacji grzewczych – mówi W. Bielawska.

Tlenek węgla jest bezbarwnym i bezwonnym silnie trującym gazem. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwiobiegu. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i powoduje uszkodzenia mózgu oraz innych narządów.

Główne objawy zatrucia to m.in.:  ból głowy, ogólne zmęczenie, duszności, trudności z oddychaniem, oddech przyspieszony, a także senność i  nudności.

Drukuj