Wasze pytania - nasze odpowiedzi

Czy można wstąpić w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, po śmierci najemcy i jaka jest procedura?

Zgodnie z art. 691 kodeksu cywilnego w razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą.

Co ważne. Wyżej wymienione osoby wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą, w tym lokalu do chwili jego śmierci.

Wstąpienie w stosunek najmu, a także regulacja stanu prawnego najemców czy też zmiana dotychczasowej umowy odbywa się w następujący sposób:

  1. zawierana jest nowa umowa najmu – w sytuacji, w której dotychczasowy najemca otrzymał przydział lokalu na podstawie decyzji administracyjnej. Zgodnie z art. 56 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. Nr 105, poz. 509 z późn. zm.), począwszy od dnia wejścia w życie tejże ustawy, tj. od dnia 12 listopada 1994 r., najem nawiązany na podstawie decyzji administracyjnych jest najmem umownym zawartym na czas nieoznaczony;
  2. sporządzany jest aneks do istniejącej umowy najmu – w sytuacji, w której dotychczasowy najemca otrzymał przydział lokalu na podstawie umowy najmu lokalu zawartej na czas nieokreślony.

Jakie dokumenty są wymagane?

  • wypełniony i podpisany przez stronę oraz potwierdzony przez właściciela lub zarządcę budynku formularz „Wniosek o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego docelowego/do remontu przeprowadzonego na koszt przyszłego najemcy”, w przypadku osób, o których mowa w pkt. 1a,
  • wypełniony i podpisany przez stronę formularz „Wniosek o sporządzenie aneksu do umowy najmu lokalu mieszkalnego”, w przypadku osób, o których mowa w pkt. 1b,
  • oświadczenie wnioskodawcy potwierdzające fakt zamieszkiwania z głównym najemcą oraz prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego, sporządzone i podpisane w obecności urzędnika w przypadku osób, o których mowa w pkt. 1a i b,
  • kopia aktu zgonu najemcy – w przypadku osób, o których mowa w pkt. 1a i b

Gdzie dostarczyć dokumenty?

Wypełniony, podpisany przez stronę i potwierdzony przez zarządcę lub właściciela budynku wniosek można złożyć osobiście lub przez wyznaczonego Pełnomocnika w godzinach pracy Urzędu Miasta w Piekarach Śląskich w Punkcie Informacyjnym Obsługi Mieszkańców (parter Urzędu Miasta ul. Bytomska 84 oraz parter Urzędu Miasta ul. Bytomska 92) lub w Biurze Gospodarki Mieszkaniowej Urzędu Miasta ul. Bytomska 92 pok. 109, tel. 32/3939398, 32/3939339. W przypadku braków formalnych w dostarczonych dokumentach Wnioskodawca zostanie pisemnie wezwany do ich uzupełnienia w terminie 7 dni.

Wniosek jest wolny od opłat. W przypadku udzielenia pełnomocnictwa wymagane jest wniesienie opłaty w wysokości 17 zł.

Kwotę można uiścić: w kasie Urzędu Miasta (ul. Bytomska 84, pokój nr 1 - parter) w godzinach pracy urzędu, a także przelewem na rachunek bankowy Urzędu Miasta: PKO Bank Polski SA, nr konta: 08 1020 2313 0000 3802 0556 3566 lub przekazem pocztowym.

Z opłaty zwolnione są pełnomocnictwa udzielane: małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu albo gdy mocodawcą jest podmiot zwolniony od opłaty skarbowej.

Drukuj