Anteny, jak latawce na wietrze...

Jesień mieniła się kolorami, czerwonymi, żółtymi, pomarańczowymi, złotymi. Złota Polska Jesień, piękna. I taki jawił się obrazek sielski, w ostatnich promieniach słońca dzieci zbierały kasztany, żołędzie, ale… wiatr nie tylko niósł ze sobą kolorowe liście, niósł również anteny satelitarne.

Anteny satelitarne, siatkowe, najczęściej te stare, porzucone, zostawione na dachu, bo już niepotrzebne. Nikt o nie nie dba, nikomu się ich nie chce sprzątnąć, gdy się popsują. I tak leżą sobie wysoko na dachu, poza zasięgiem oczu. A czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal. Dopóki są trwale przymocowane do masztów antenowych (montaż do komina jest zabroniony!), dopóty nie stanowią zagrożenia, ale deszcz, mróz, słońce, zrobią swoje… Elementy metalowe korodują. Mocne podmuchy wiatru mogą taką antenę „zdmuchnąć” i nieszczęście gotowe.

Za naprawę i konserwację anteny odpowiada jej właściciel, więc odpowiedzialność za szkody wynikłe z tytułu uszkodzenia mienia lub osób ponosi właściciel anteny. Pojawia się jednak problem, kiedy lokatorzy wyprowadzają się. O antenach nikt wtedy nie pamięta, a szkoda... A szkoda, bo w tym przypadku nasze bezpieczeństwo zależy od nas samych, aż chciałoby się powiedzieć: jak dbamy tak mamy.

Kable antenowe źle umocowane albo pozbawione jakiegokolwiek mocowania bezładnie zwieszają się przez obręb dachu. Obijają się przez okna sąsiadów, zwisają smętnie, urwane w połowie. Zapewne nikt nie lubi, kiedy kabel sąsiada bębni po szybie lub, co gorsza, uniemożliwia otwarcie okna. Okablowanie anten winno być tak poprowadzone, aby nie wchodziło w kolizję ze stolarką okienną. Dużym problemem są również sople tworzące się na okablowaniu i antenach. Problem ten jest szczególnie dotkliwy, kiedy antena znajduje się bezpośrednio nad chodnikiem. Deszcz spływający po kablach bardzo często prowadzi do zamakania ścian budynku, lub powoduje zawilgocenie ścian mieszkań, wtedy za zalanie odpowiada właściciel anteny. Anten nie wolno montować do kominów ani ścian budynku. Na szczególna krytykę zasługuje mocowanie do nowo przemurowanych kominów oraz montaż na dachach spadzistych.

Anteny powinny być montowane tylko i wyłącznie do masztów antenowych. A co jeśli takiego masztu nie ma? Wtedy mamy inne uzasadnienie: albo umieścić antenę na strychu i zwrócić ją w stronę okienka tak, by możliwe było odbieranie sygnału, albo skorzystać z telewizji kablowej. Usługi takie świadczą m.in. firmy dostarczające Internet.

Rozwiązań problemu odbioru sygnału telewizyjnego jest wiele, wybierzmy ten najbezpieczniejszy, mając na uwadze wspólne dobro.

Drukuj

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej

ul. Gen. Jerzego Ziętka 60
41-940 Piekary Śląskie

(32) 287-29-81
(32) 287-19-67
(32) 287-29-80
(32) 760-00-76

(32) 287-22-41
(32) 287-13-78
(+48) 609-170-609
(+48) 609-533-256

Administracje ADM1 oraz ADM2 znajdują się w budynku siedziby Dyrekcji, przy ul. Gen. Jerzego Ziętka 60.

Zakres działania Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej zapisany został w Statucie, który przyjęto na podstawie Uchwały Rady Miasta w Piekarach Śląskich Nr X/88/91 RM 21.02.1991r.

Poddomena zgm.piekary.pl została zarejestrowana nieodpłatnie na podstawie Zarządzenia Prezydenta Miasta Piekary Śląskie Nr ORo.0050.711.2012 z dnia 16 listopada 2012 r.

www.piekary.pl

2016-2020 Zakład Gospodarki Mieszkaniowej

Ten serwis korzysta z technologi cookies.

Pliki cookies są przechowywane przez Twoją przeglądarkę. Są one wykorzystywane dla zapewnienia funkcjonalności strony oraz zbierania statystyk odwiedzin wyłącznie na nasz użytek.

Zrozumiałem