Każdy zarządca obiektów budowlanych zobowiązany jest do utrzymania ich w należytym stanie technicznym, a ich lokatorzy do użytkowania zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i wymogami ochrony środowiska. Dla zapewnienia utrzymania obiektów budowlanych we właściwym stanie, obowiązujące przepisy nakazują poddawanie obiektów budowlanych okresowym i doraźnym kontrolom stanu technicznego, wykonywanym przez odpowiednio wykwalifikowane osoby.
Częstotliwość kontroli budynków, a zwłaszcza działających w nim urządzeń waha się od kilku miesięcy aż do kilku lat. Najrzadziej, co 5 lat, wykonywane są kontrole stanu sprawności technicznej budynku i wartości użytkowej obiektu, jego estetyki i otoczenia. Może dokonywać je wyłącznie osoba posiadająca uprawnienia do pełnienia samodzielnych funkcji w budownictwie w odpowiedniej specjalności. W cyklu 5-letniem dokonuje się również przeglądu instalacji elektrycznej i piorunochronowej przez osoby posiadające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru lub usług w zakresie naprawy lub konserwacji odpowiednich urządzeń elektrycznych.
Co najmniej raz na 4 lata musi odbyć się kontrola kotłów opalanych gazem oraz paliwem ciekłym i stałym o mocy od 20 do 100kW. Konserwować mogą je jedynie osoby posiadające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru lub usług w zakresie naprawy lub konserwacji odpowiednich urządzeń gazowych oraz energetycznych. Przeglądów kotłów opalane paliwem ciekłym i stałym o mocy ponad 100 kW wykonuje się co najmniej raz na 2 lata.
Najwięcej przeglądów wykonuje się co roku. Wśród nich można wymienić m.in. sprawdzenie technicznej sprawności budynków, budowli i instalacji narażanych na niszczące działanie czynników, przegląd instalacji gazowej i pomiar jej szczelności, kontrola kotłowni o mocy kotła powyżej 70 kW, przegląd przewodów kominowo-dymowych, spalinowych i wentylacyjnych – wykonuje je wyłącznie mistrz kominiarski, przeglądy przewodów kominowych z ciągiem wymuszonym pracą urządzeń mechanicznych. Corocznych konserwacji nie unikną także gaśnice, hydranty, instalacje przeciwpożarowe oraz służące ochronie środowiska. Stosunkowo najczęściej, bo aż dwukrotnie w czasie sezonu grzewczego, serwis producencki wykonuje kontrole gazowych instalacji grzewczych.