Utworzenie Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Piekarach Śląskich
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej powstał w 1991 roku, w wyniku przekształcenia organizacyjnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Piekarach Śląskich, aktualnie działającego jako samorządowy zakład budżetowy gminy Piekary Śląskie.
Przedmiotem działania Zakładu jest prowadzenie działalności w zakresie zarządu i administracji nieruchomościami zabudowanymi i niezabudowanymi stanowiącymi własność lub współwłasność gminy Piekary Śląskie oraz nieruchomościami będącymi w samoistnym posiadaniu gminy. Zakres działania Zakładu został zapisany w Statucie, który przyjęty został na podstawie Uchwały Rady Miasta w Piekarach Śląskich Nr X/88/91 RM 21.02.1991r.
Zakładem kieruje jednoosobowo dyrektor na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez Prezydenta Miasta Piekary Śląskie. Stanowisko to tej pory kolejno piastowali; Pan Karol Kapłanek, Pan Grzegorz Gowarzewski, Pani Urszula Flak, Pani Teresa Bogacka, Pan Maciej Trela. Obecnie funkcję Dyrektora Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej pełni Pani Wioletta Bielawska.
Bezpośrednią obsługę lokatorów i nieruchomości zapewniają dwie administracje; Administracja Domów Mieszkalnych Nr 1 (zasoby centrum, dzielnice miasta; Kozłowa Góra, Brzozowice-Kamień, Brzeziny Śląskie, Dąbrówka Wielka) oraz Administracja Domów Mieszkalnych Nr 2 (zasoby Osiedla Wieczorka).
Siedziba oraz lokalizacje administracji
Od czasu przekształcenia organizacyjnego PGKiM Piekary Śląskie w Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Piekarach Śląskich, Dyrekcja oraz główna siedziba była zlokalizowana na ulicy Franciszka Żwirki 23.
Administracja Domów Mieszkalnych Nr 1 zarządzająca zasobami centrum, do połowy lat 90 mieściła się w budynku przy ulicy Bytomskiej 92 w skrzydle należącym do Urzędu Miasta, po czym została przeniesiona do głównej siedziby Dyrekcji Zakładu. Administracja Domów Mieszkalnych Nr 2 zlokalizowana była w budynku przy ulicy Śląskiej 1 w Piekarach Śląskich.
Zajmowana siedziba przy ul Franciszka Żwirki 23 ze względu na rosnące potrzeby lokalowe, okazała się zbyt mała. Na przełomie 2015/2016 roku zaplanowano remont budynku przy ul. Gen. Jerzego Ziętka 60 (dawna siedziba hotelu). Parter oraz przyziemienie budynku przeszły gruntowny remont i zostały przystosowane jako lokale o przeznaczeniu biurowym wraz z infrastrukturą na potrzeby Zespołu Robót Remontowych.
Zmiany organizacyjne
Po ukończeniu remontu przyziemienia pod koniec czerwca 2016 roku, ZGM przeprowadziło konsolidację “pod jeden adres”. Przeniesiono siedzibę Dyrekcji wraz z Administracją Domów Mieszkalnych Nr 1 do parteru i przyziemienia budynku przy ul. Gen. Jerzego Ziętka 60. Zmiana ta wymusiła również przystosowanie przyziemienia budynku do logistyki wydawania materiałów remontowych oraz części magazynu, co później pozwoliło na przeniesie Zespołu Robót Remontowych. W marcu 2017 w nowej siedzibie Zakładu znalazła się również Administracja Domów Mieszkalnych Nr 2, opuszczając budynek na ulicy Śląskiej.
W trakcie lat 2019-2020 przeprowadzono reorganizację działów zatrudniających pracowników fizycznych, obejmującą dozorowanie i sprzątanie budynków wraz z terenami przyległymi, jak również Zespół Robót Remontowych. ZGM borykał się z problem utrzymania czystości, oraz odśnieżania w zimę przez pracowników zajmujących się dozorowaniem budynków. Ich reorganizacja wymagałaby poczynienia inwestycji o dodatkowy personel koordynujący oraz sprzęt i narzędzia, które finansowo nigdy nie pozwoliły by na efektywne ich wykorzystanie ze względu na skalę zadania jakie Zakład realizuje, szczególnie jeśli chodzi o zimę. Z powyższych względów zredukowano liczbę pracowników o charakterze dozorczyń na rzecz firm zajmujących się sprzątaniem oraz odśnieżaniem. Również w 2020 roku, podobnie zlikwidowano Zespół Robót Remontowych, na rzecz zleceń remontowych firm wybieranych w konkursach ofert. Realnie zmiana ta wiąże się z logistyką wykonawczą i materiałową. Zakład nie jest w stanie konkurować cenowo z zakupem materiałów do remontów jak również ilością pracowników konieczną do szybkiego oddania remontowanego obiektu względem profesjonalnych firm. Od 2019 roku ZGM również intensywnie przeprowadza termomodernizacje wymagające profesjonalnych dużych zespołów oraz doświadczenia z którymi nie mógłby konkurować.
Aktualna działalność
Zakład zawsze starał się utrzymywać budynki w dobrej kondycji, jednak wiek budynków oraz zmiany w zakresie geopolitycznym związane z ochroną klimatu wraz ze zmianami wynikającymi odgórnie ze szczebli Rządowych i UE, wymusiły większy wkład utrzymanie budynków niż do tej pory. Nowym wymogiem stało się docieplanie budynków oraz wyposażanie ich w ekologiczne i efektywne formy ogrzewania. Dlatego też, od 2017 roku ZGM rozpoczął konsekwentne i kompletne termomodernizacje całych budynków zraz ze zmianą źródła ogrzewania, korzystając ze wsparcia finansowego podmiotów organizujących preferencyjne kredyty lub dotacje.
Początkowo proces ten organizowano w ramach Funduszu Spójności konkursów WFOŚiGW co dawało możliwość ratalnej spłaty kredytu na preferencyjnych warunkach wraz z opcjonalnym umorzeniem do 30% wartości środków kwalifikowanych programu pod koniec okresu spłaty pod warunkiem realizacji wszystkich wymogów. Aktualnie ZGM realizuje kolejne inwestycje ze wsparciem, w ramach projektów Górnośląsko–Zagłębiowskiej Metropolii, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego oraz programu TERMO z Banku Gospodarstwa Krajowego.