Mieszkanie komunalne jest własnością gminy. Lokator jest wyłącznie wynajmującym. Dlatego też na wszelkie zmiany i prace remontowe należy uzyskać zgodę.
– W celu uzyskania zgody lokator powinien złożyć pisemny wniosek, w którym wskazuje, jakie prace chce przeprowadzić w wyjmowanym mieszkaniu. Ważna jest także dokumentacja czy też opis, w zależności od stopnia zaawansowania planowanego remontu. Wszelkie samowolne przeróbki są niezgodne z prawem budowlanym – wyjaśnia Wojciech Lenik, z-ca kierownika w ZGM Piekary Śląskie.
Warto pamiętać, że na przeprowadzenie modernizacji lokalu mieszkalnego należy uzyskać zgodę właściciela lokalu, którym jest Gmina Piekar Śląskie. ZGM działa w imieniu Gminy. Należy także uzyskać wszelkie zgody wynikające z Prawa Budowlanego.
We wniosku należy określić zakres planowanych wszelkich prac, a w przypadku przesunięć ścianek działowych należy dołączyć projekt techniczny z opisem. Przy wymianie drzwi zewnętrznych i wewnętrznych w mieszkaniu nie wolno zmieniać szerokości futryny, no i należy zachować dotychczasowe otwory drzwiowe.
Dotyczy to także wymiany okien tzn. należy zachować dotychczasowe podziały i kolorystykę ram. No i nie wolno zakładać żaluzji zewnętrznych na elewacji budynku.
Co ważne. Nie wolno bez zgody właściciela ingerować w instalacje gazowe, elektryczne i ciepłownicze, a także zmieniać mocy grzejników ani ich likwidować.
Remonty oraz modernizacje powinny być wykonywane przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia. Co istotne. Na własny koszt należy zapewnić odpowiedniej wielkości kontener na gruz i wszelkie odpady poremontowe.
– Należy pamiętać, że jeśli samowolnie przeprowadzone remonty zagrażają bezpieczeństwu, organ nadzoru budowlanego może nakazać zaprzestania dalszych prac remontowych lub zażądać doprowadzenia mieszkania do stanu pierwotnego – dodaje Wioletta Bielawska, dyrektor ZGM.
Po zakończeniu remontu, modernizacji, zmianie instalacji, wymianie grzejników itp. należy powiadomić, o tym fakcie Administrację. Remont powinien być odebrany przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami. Wszelkie uzyskane decyzje oraz dokumenty powykonawcze należy przedłożyć do ZGM.