Ułatwienia dostępu

Poprzeczkę mamy wysoko postawioną, a tempa nie zwalniamy

Rozmowa z Wiolettą Bielawską, dyrektorem Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Piekarach Śląskich

– Pani Dyrektor rok 2024 powoli odchodzi w zapomnienie, co się działo przez ostanie jedenaście miesięcy w ZGM Piekary?

Działo się dużo. Intensywnie, jak zawsze /śmiech/. Bardzo dużo inwestycji zakończyliśmy, a jeszcze kilka do końca roku zamkniemy. Nasza poprzeczka jest wysoko postawiona, a my tempa nie zwalniamy. Dokończyliśmy termomodernizację kolejnych dziesięciu budynków w mieście. Kolejne trzy czekają na ukończenie jeszcze, w tym roku. Cieszę się, że nasza największa inwestycja i jedna z największych w kraju czyli termomodernizacja osiedla Wieczorka dobiega praktycznie końca. Od 2018 roku ociepliliśmy 96 budynków. Koszt to ponad 80 mln złotych.

– Obok docieplania budynków były liczne remonty choćby mieszkań gminnych…

Tak. Łącznie 38. Jeszcze kilka jest w trakcie remontu, ale do końca tego roku powinny się zakończyć. Dużo przy nich robót ogólnobudowlanych. Wymieniamy całe instalacje wodno – kanalizacyjne oraz elektryczne. Warto przypomnieć, że Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w imieniu Gminy złożył wnioski o uzyskanie dotacji bezzwrotnej do Banku Gospodarstwa Krajowego na wykonanie prac remontowych. W planach jest modernizacja, aż 60 mieszkań. Obok remontu mieszkań też gro budynków doczekało się przebudowy wymienników centralnego ogrzewania. To bez wątpienia przyniesie mieszkańcom szereg korzyści, które poprawiają zarówno efektywność systemu grzewczego, jak i komfort cieplny użytkowników mieszkań.

– Remont przeszły też liczne klatki schodowe

Tak adresów dużo. W zakres robót wchodziły m.in.: wymiana instalacji elektrycznej, roboty remontowe, malarskie, wymieniane były drzwi wejściowe na strych, jak i drzwi wejściowe do piwnic. Naprawione zostały także tynki ścian i sufitów klatki schodowej oraz odnowione zostały balustrady. Klatki zostały też pomalowane w większości w kolorach jasnych. Kolejne klatki do remontu już są zaplanowane. Wybudowaliśmy, w tym roku wiele placyków gospodarczych. To są w większości śmietniki półpodziemne, a tam gdzie infrastruktura techniczna nie pozwalała na tzw. wkopanie, to stawialiśmy nowe wiaty śmietnikowe.

– Duże i kosztowne inwestycje, w tym roku zostały dokonane trudno więc się nie dziwić, że po raz kolejny ZGM w Piekarach Śląskich otrzymał tytuł
„ Zarządca Roku 2024”.

Bardzo ja, jak i cały nasz zespół cieszymy się, że nasze działania zostały docenione w konkursie „Lider Rynku Nieruchomości” zorganizowanym przez magazyn Administrator i Menedżer Nieruchomości. Od lat sukcesywnie przeprowadzamy szereg inwestycji, mających na celu polepszenie komfortu użytkowania zarządzanych i administrowanych nieruchomości. Z jednej strony priorytetem dla nas są działania mające na celu ochronę środowiska, z drugiej zaś racjonalizacja wydatków związanych z kosztami ogrzewania zasobów, co jest osiągane inwestycjami termomodernizacji budynków. Może trochę się pochwalę, ale w przeciągu ostatniego roku Zakład Gospodarki Mieszkaniowej przeprowadził: docieplenie 12 budynków wielorodzinnych, a w 1 budynku nastąpiła zmiana sposobu ogrzewania. Remont dachu przeszło, aż 11 budynków wielorodzinnych, a w 13 budynkach /część wspólna/ przeprowadzono remont instalacji elektrycznej.

To jednak nie wszystko. W 6 budynkach wielorodzinnych pomalowano klatki schodowe. W 13 zamontowano monitoring wizyjny, jak również domofony. Dla 21 budynków zamontowano wiaty śmietnikowe lub pojemniki półpodziemne.

Tytuł lidera rynku nieruchomości zobowiązuje. Bardzo się cieszymy z wyróżnienia. Dalej konsekwentnie będziemy realizować zadania, które bez wątpienia poprawiają jakość życia mieszkańców naszego miasta.

– Jakie teraz zadania priorytetowe ?

Dalej termomodernizacja, remonty mieszkań, klatek schodowych i dachów. Jednak priorytetem jest dalsze uporządkowanie gospodarki śmieciowej. Będziemy stawiać kolejne placyki śmieciowe. Kolejne ważne zadanie, jakie nas czeka to ogarnięcie tak zwanej infrastruktury zewnętrznej. Mowa tu o nowych chodnikach doprowadzających do budynków. W wielu miejscach planujemy także utworzenie nowych miejsc parkingowych, no i zazielenienie wielu terenów wokół naszych zasobów.

– Ambitnie, jak co roku. Kolejne wnioski na remonty będą składane?

Oczywiście, że tak. Mamy w planach złożenie wniosków do Banku Gospodarstwa Krajowego na przyznanie premii remontowej lub też premii MZG z programu TERMO na docieplenie kolejnych budynków w mieście lub zmianę ich sposobu ogrzewania.

To wnioski, które już złożyliśmy i zostały pozytywnie ocenione. Mam nadzieję, że środki na ich realizację zostaną nam przyznane w przyszłym roku.
Bierzemy także udział w projekcie /ELENA/ realizowanym przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, której efektem ma być przygotowanie dokumentacji projektowej na potrzeby kompleksowych termomodernizacji kolejnych budynków. Środki ELEN-y pochodzą z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. To dość praco – i czasochłonne zadanie, ale korzyści będą duże dla mieszkańców Piekar Śląskich. Mowa tu choćby o poprawie efektywność energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych.

– Pani Dyrektor, czego można życzyć na 2025 rok?

To będzie rok bardzo pracowity i pełen wyzwań. Mam nadzieję, że uda nam się zrealizować, co zaplanowaliśmy. Zawsze jest jednak obawa, że postępująca inflacja wpłynie na płynność finansową firm, na wykonawców, a oferty cenowe na nas. A czego życzyć ? Zrealizowania wszystkich zaplanowanych projektów, mało tzw. niespodzianek budowlanych i zadowolonych z inwestycji mieszkańców.

Dziękuję za rozmowę