Ułatwienia dostępu

Koszty

Termostaty grzejnikowe, a prawidłowa regulacja temperatury

Jak korzystać z termostatów grzejnikowych, których prawidłowe używanie nie tylko zapewnia komfortowe warunki, ale też gwarantuje oszczędność w ponoszonych kosztach ?

Gdzie powstają koszty?

Badania zużycia energii w gospodarstwach domowych wykazały, że największy udział w nim mają koszty centralnego ogrzewania. Pochłaniają one aż 80% wydatków.

Zużycie energii w gospodarstwie domowym

Koszty
Koszty wg. Danfoss

Metod oszczędzania energii cieplnej jest wiele. Do najskuteczniejszych należą:

  • wykorzystanie darmowych źródeł ciepła i nasłonecznienia,
  • eliminowanie okresowego przegrzewania pomieszczeń, gdy na zewnątrz panuje wyższa temperatura,
  • obniżanie temperatury w niektórych pomieszczeniach w wybranych porach dnia.

Jak działa termostat?

Prawidłowo działający zawór termostatyczny powoduje czasowe wyłączanie i włączanie grzejnika. Po osiągnięciu w pomieszczeniu ustawionej na głowicy temperatury, zawór termostatyczny wyłącza grzejnik, a gdy temperatura w pomieszczeniu zaczyna spadać, zawór włącza grzejnik ponownie. Taki sposób pracy gwarantuje oszczędności energii cieplnej.

Właściwe korzystanie z urządzeń regulacyjnych jest podstawowym warunkiem umożliwiającym oszczędzanie energii. Nowoczesne i bardzo czułe termostaty sprzyjają precyzyjnemu, optymalnemu dostosowywaniu temperatury do potrzeb mieszkańców w zależności od rodzaju pomieszczenia, pory dnia lub roku. Ponadto stosowanie termostatów pozwala znacznie zredukować emisję CO2!

Oznaczenie zakresu temperatury na głowicy

Różni producenci stosują różniące się oznaczenia głowic. W starszych termostatach skala może zaczynać się od nastaw:

  • oznaczonego gwiazdką ( * ) które oznaczało temperaturę od 8-10 °C, zabezpieczającą przez zamarznięciem i rozsadzeniem
  • oznaczenia 1 które określano jako ok. 12 °C

W przypadku aktualnie produkowanych głowic takich jak np. firmy Danfoss regulacja rozpoczyna się od oznaczenia 2, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w budownictwie wielorodzinnym stosuje się głowice termostatyczne z ograniczeniem dolnego zakresu nastawy na poziomie + 16°C.

Regulacja głowic Danfoss
Regulacja głowic Danfoss

Uwaga! Nie zakrywaj głowicy! Aby zapewnić prawidłową pracę głowicy, czujnik musi poprawnie mierzyć temperaturę w pomieszczeniu. Upewnij się, czy głowica nie jest zasłonięta przez grube zasłony lub meble.

Zalecane temperatury

Zalecenia temperaturowe - Danfoss
Zalecenia temperaturowe – Danfoss

Temperatura w pokoju dziennym Pozycja między 3 a 4 odpowiada stałej temperaturze w pomieszczeniu na poziomie 21-22°C . Taką temperaturę najczęściej zaleca się w salonie czy kuchni.

Temperatura w łazience Jeżeli chcesz uzyskać wyższą temperaturę w pomieszczeniu, np. w łazience, ustaw korpus głowicy na pozycję 5. Takie ustawienie odpowiada około 24°C. Ułatwi to pozbycie się pary, łatwiejsze suszenie ręczników oraz glazur ściennych na których skropliła się woda. Znacząco zwiększa to również komfort podczas przebywania w pomieszczeniu bez ubrań.

Temperatura w sypialni Jeżeli chcesz uzyskać niższą temperaturę w pomieszczeniu, np. w sypialni, po prostu ustaw korpus głowicy na pozycję 2. Takie ustawienie odpowiada około 16 °C. Chłodniejsze powietrze w sypialni ułatwia zasypianie i ogranicza wysuszanie śluzówek.

Ustawienie nocne – aby zaoszczędzić maksymalną ilość energii, warto w nocy obniżyć temperaturę w kuchni, sypialni.

Obniżenie temperatury o 1 °C pozwala zaoszczędzić 6% energii.

Materiał pochodzi z ulotki firmy Danfoss – zobacz plik PDF