W budynkach wielorodzinnych gdzie znajduje się instalacja gazowa zasilana w gaz ziemny obowiązuje całkowity zakaz używania butli gazowej – gazu propan –butan. Oznacza to, że nie można zainstalować butli gazowej podłączonej do kuchenki gazowej lub innego urządzenia gazowego np. podgrzewacza wody.
– Niestety, ale większość mieszkańców nie zdaje sobie z tego sprawę. Korzystanie z butli gazowej jest tańsze, no i nie trzeba płacić stałych opłat stałych za gaz, ale należy mieć na uwadze że stanowi to ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców całego budynku – mówi Wioletta Bielawska, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Piekarach Śląskich.
– W przypadku wykrycia faktu, że któryś z mieszkańców używa butli z gazem, zostaną wyciągnięte konsekwencje prawne – dodaje W. Bielawska.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r.w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie ( Dz. U. 2015.1422 z dnia 2015.09.18 ), dokładnie w § 157 ust. 5 i 6 jest zapis, iż instalacje gazowe zasilane gazem płynnym mogą być wykonywane tylko w budynkach niskich, a ponadto zabrania się stosowania w jednym budynku gazu płynnego oraz gazu z sieci gazowej. Zgodnie z art. 8 w/w rozporządzenia budynkiem niskim, jest budynek do 12 metrów włącznie nad poziomem terenu, oraz budynek mieszkalny o wysokości do 4 kondygnacji nadziemnych włącznie. W drugim przypadku, jeśli w budynku jest podłączona sieć gazociągowa stosowanie gazu z butli jest zabronione.
Istnieje jednak możliwość legalizacji butli na gaz płynny propan – butan, ale tylko i wyłącznie gdy w budynku nie ma poprowadzonego gazu ziemnego. Należy pisemnie wystąpić do tutejszego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Pismo musi być jednak poparte pozytywną opinią kominiarską.