Ułatwienia dostępu

obraz.png

Proste sposoby na oszczędzanie energii w domu

Warto pamiętać o ważnych praktykach oszczędnego używania energii, by korzystanie z prądu i ciepła nie przerosło naszych możliwości finansowych oraz by było przyjazne środowisku.

obraz.png

 

Zimową porą dni są krótsze i chłodne, dlatego więcej czasu spędzamy w domu, wcześniej włączamy światło i używamy wielu urządzeń elektrycznych naraz. Potrzebujemy zatem większej ilości energii,
a często zużywamy jej więcej niż jest to konieczne. Ma to ogromny wpływ na rachunki, ale także na środowisko. Kiedy rośnie zapotrzebowanie na energię, do pracy ruszają wszystkie elektrownie
i elektrociepłownie, nawet takie, które emitują najwięcej zanieczyszczeń do powietrza i generują najwyższe koszty energii. Zachęcamy zatem do oszczędzania energii i podpowiadamy, jak w prosty sposób osiągnąć największe efekty!

 

  • Sprawdź stan i wyreguluj okna i drzwi. Zużywanie się okien i drzwi pod wpływem warunków atmosferycznych oraz normalnego użytkowania jest naturalnym procesem, o którym trzeba pamiętać,  chcąc efektywnie zarządzać ciepłem w domu. Uszczelnienie i naprawa stolarki pozwoli oszczędzić nawet 3-15% energii cieplnej potrzebnej do ogrzania pomieszczeń.
  • Zamontuj ekrany zagrzejnikowe. Zabezpieczają one przed ucieczką ciepła do ściany i oddają do pomieszczenia aż 90% ciepła emitowanego przez tylną część kaloryfera. To proste do  zastosowania i stosunkowo niedrogie rozwiązanie, które dzięki swojej specjalnej budowie odbija lub absorbuje ciepło. Pozwala to na zwiększenie mocy grzejnika o kilka procent!11.png
  • Obniżenie temperatury w pomieszczeniach wpływa na rachunki. Szczególnie zasadne jest obniżanie temperatury na noc, bo wspomaga to jakość snu i poprawia stan naszego zdrowia. Jeśli o tej  porze utrzymasz w pomieszczeniach temperaturę na poziomie 18 stopni Celsjusza, a w ciągu dnia 20 stopni, to zaoszczędzisz aż 10% energii.
  • Pamiętaj też o gaszeniu światła, gdy wychodzisz z pomieszczeń, wyłącz telewizor, gdy nie oglądasz i odłączaj urządzenia, których nie używasz.
  • Wymień oświetlenie na ledowe, co pomoże zmniejszyć zużycie energii aż o 86 proc.!
  • Dobrą praktyką jest także zasłanianie i odsłanianie okien w zależności od pory dnia. W czasie słonecznych dni warto odsłonić okna, pozwalając by promienie słoneczne w naturalny sposób ogrzały i oświetliły pomieszczenie. Na noc zaś należy wykorzystać zamontowane żaluzje, zasłony lub okiennice, które zasłaniając okna, zapobiegają zbędnym utratom ciepła.
  • Efektywne wykorzystanie użytkowanych pomieszczeń i ich wyposażenia nie tylko ograniczy straty, ale i uwolni ich potencjał. Dlatego pamiętaj, aby odsłonić grzejniki, bo zastawienie ich meblami lub zasłanianie zasłonami i firankami ogranicza ilość ciepła dostarczanego do pomieszczeń.
  • Ograniczyć straty ciepła i energii możesz także pamiętając o zamykaniu drzwi w pokojach. Jest to szczególnie ważne, gdy różnicujemy temperatury w zależności od pomieszczenia (przykładowo różnica między temperaturą w sypialni i łazience może sięgać czterech stopni).
  • Przykręcaj też ogrzewanie (nie wyłączając całkowicie) na czas, w którym nie ma nikogo w domu. Przez wiele godzin obecności poza domem spowodowanej nauką bądź pracą, ciepło jest niewykorzystywane.
  • Na rynku dostępne są już takie urządzenia, które pozwalają na bardzo precyzyjne planowanie temperatury w każdym pomieszczeniu, w różnych porach dnia i tygodnia. Są też takie, którymi można sterować zdalnie.

Mądre zarządzanie energią i ogrzewaniem w domu to sposób nie tylko na zaoszczędzenie energii, ale
i obniżenie kosztów energii. Ma też wpływ na środowisko oraz zdrowie i samopoczucie. Działaj więc już teraz i nie obawiaj się mroźnych rachunków!

 Jak mogę oszczędzać energię?

Źródło publikacji: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, strona internetowa: https://www.gov.pl/web/edukacja-ekologiczna

infografiki: energieoszczedzamy.pl